Daňová politika

120. Základným princípom spravodlivého a rovnoprávneho daňového systému je, aby daňové zaťaženie bolo úmerné platobnej schopnosti občanov.

Požiadavkou spoločného dobra je však aj to, aby sa pri určovaní daňových predpisov bral ohľad na to, že v poľnohospodárstve sa výnosy vytvárajú pomalšie, podliehajú pri svojom vytváraní väčším rizikám a vyhľadávanie nevyhnutného kapitálu na ich vzrast sa stretá s väčšími ťažkosťami.

Úver za výhodných podmienok

121. Pre vyššie uvedené príčiny majitelia kapitálov sú málo náklonní investovať do tejto oblasti, ale, naopak, radšej ho vložia do iných oblastí. Pre tie isté príčiny poľnohospodárstvo nemôže splácať vysoké úroky a spravidla ani bežné trhové úroky, aby si zabezpečilo kapitál nevyhnutný na svoj rozvoj a normálny chod svojich podnikov.

V záujme spoločného dobra treba teda uplatňovať osobitnú úverovú politiku a založiť finančné ústavy, ktoré poľnohospodárstvu zabezpečia primeraný kapitál s rozumnými úrokmi za výhodných podmienok.

Sociálne poistenie a sociálne zabezpečenie

122. V poľnohospodárstve sa môže ukázať nevyhnutným založenie dvoch systémov poistenia: jedného pre poľnohospodárske výrobky a druhého pre pracovné sily a ich rodiny.

Keďže v poľnohospodárstve priemerný príjem na osobu je zväčša nižší než v priemysle a v službách, nebolo by v súlade s kritériami spravodlivosti a rovnoprávnosti zavádzať také systémy sociálneho poistenia alebo sociálneho zabezpečenia, v ktorých by o pracovné sily a ich rodiny bolo v podstate menej postarané, ako je to v odvetviach priemyslu a služieb. Sme však toho názoru, že sociálna politika si musí klásť za cieľ, aby sociálna starostlivosť o občanov nepripúšťala výrazné rozdiely, nech je hospodárske odvetvie, v ktorom pracujú a z ktorého zisku žijú, akékoľvek.

123. Systémy sociálneho poistenia alebo sociálneho zabezpečenia môžu účinne prispieť k prerozdeleniu celkového zisku politického spoločenstva podľa kritérií spravodlivosti a rovnoprávnosti. A tak ich možno považovať za jeden z nástrojov na znižovanie rozdielov v životnej úrovni medzi rozličnými kategóriami občanov.

Ochrana cien

124. Vzhľadom na osobitnú povahu poľnohospodárskych výrobkov je nevyhnutné, aby boli uskutočnené účinné opatrenia na ochranu ich cien. V záujme toho treba využívať mnohoraké pomôcky, ktoré je dnes ekonomická technika schopná ponúknuť. Je nanajvýš želateľné, aby boli tieto opatrenia dielom predovšetkým samotných kategórií záujemcov, zároveň však nesmie chýbať aj regulačná činnosť verejnej moci.

V tejto veci nemožno zabudnúť, že cena poľnohospodárskych výrobkov predstavuje často skôr odmenu za prácu než náhradu vloženého kapitálu.

125. Pápež Pius XI. v encyklike Quadragesimo anno právom poznamenáva, že uskutočňovaniu spoločného dobra „napomáha aj spravodlivý pomer medzi mzdami“, ale hneď dodáva, „s ktorým je úzko spätý aj spravodlivý pomer cien, za ktoré sa predávajú výrobky jednotlivých odvetví, ako sú poľnohospodárstvo, priemysel a podobne“.37

126. Je pravda, že poľnohospodárske výrobky sú zamerané na uspokojenie predovšetkým primárnych ľudských potrieb, takže ich cena musí byť taká, aby boli dostupné pre všetkých spotrebiteľov. Je však jasné, že nemožno na základe tohto dôvodu prinútiť celú jednu kategóriu občanov do trvalého stavu ekonomicko-sociálnej menejcennosti a pozbaviť ju kúpnej sily, nevyhnutnej na dôstojnú životnú úroveň. Bolo by to v očividnom rozpore so spoločným dobrom.

Dopĺňanie poľnohospodárskych výnosov

127. Je taktiež vhodné napomáhať v poľnohospodárskych oblastiach priemysel a služby zamerané na skladovanie, spracovanie a prepravu roľníckych výrobkov. Okrem toho je žiaduce, aby sa rozvíjali iniciatívy, ktoré sa týkajú ďalších ekonomických odvetví a ďalších odborných činností. Týmto spôsobom sa umožní roľníckym rodinám dopĺňať svoje príjmy v tom prostredí, v ktorom žijú a pracujú.

Modernizácia štruktúr poľnohospodárskych podnikov

128. Nie je možné vopred stanoviť, ktorá štruktúra je pre poľnohospodársky podnik najvhodnejšia, vzhľadom na rôznorodosť roľníckych oblastí v rámci jednotlivých politických spoločenstiev, o to viac medzi jednotlivými krajinami sveta. Avšak keď sa vychádza z ľudského a kresťanského pohľadu na človeka a na rodinu, nemožno neuvažovať o ideálnom podniku ako o usporiadanom a fungujúcom spoločenstve osôb, ktoré vo svojich vnútorných vzťahoch i vo svojich štruktúrach vychádza zo zásad spravodlivosti a vyššie uvedeného ducha, čo zvlášť platí pre rodinné hospodárstva. A je nutné sa pričiniť, aby sa tento ideál, v súlade s miestnymi podmienkami, stával skutočnosťou.

129. Je však užitočné upriamiť pozornosť na to, že podnik rodinných rozmerov je životaschopný za tej podmienky, že prináša zisk dostačujúci na zabezpečenie slušnej životnej úrovne danej rodiny. Preto je nevyhnutné, aby roľníci boli vzdelaní vo svojom povolaní, stále svoje poznatky dopĺňali a boli aj technicky zabezpečení. Taktiež je nevyhnutné, aby vytvárali bohatú sieť svojpomocných iniciatív, aby boli profesijne organizovaní a aktívne sa zapájali do verejného života tak v organizáciách administratívnej povahy, ako aj v hnutiach s politickými cieľmi.