Vedecko-technická a finančná spolupráca

150. Poskytovanie naliehavej pomoci, hoci zodpovedá požiadavkám ľudskosti a spravodlivosti, nepostačuje na odstránenie, ba ani na zmiernenie príčin, ktoré spôsobujú v stále väčšom počte politických spoločenstiev trvalý stav núdze, biedy a hladu. Tieto príčiny treba hľadať predovšetkým v primitívnosti alebo zaostalosti ekonomických systémov týchto krajín. Preto ich nemožno odstrániť či zmierniť inak než mnohorakou spoluprácou zameranou na to, aby obyvateľstvo nadobudlo profesionálne znalosti a odbornú kvalifikáciu, ako aj vedeckú a technickú spôsobilosť. Okrem toho im treba dať k dispozícii nevyhnutný kapitál na to, aby mohli začať a rozbehnúť ekonomický rozvoj modernými metódami.

151. Vieme dobre, že v ostatných rokoch sa stále viac rozširuje a prehlbuje vedomie povinnosti pričiniť sa o napomáhanie ekonomického rozvoja a sociálneho pokroku v krajinách, ktoré sa boria s väčšími ťažkosťami.

152. Celosvetové i regionálne organizácie, jednotlivé štáty, nadácie i súkromné spoločnosti v stále väčšej miere ponúkajú týmto krajinám svoju technickú spoluprácu vo všetkých oblastiach výroby. Okrem toho ponúkajú stále väčšie výhody tisícom mladých ľudí, aby mohli študovať na univerzitách v rozvinutejších krajinách a získať vedecko-technickú a odbornú prípravu, ktorá zodpovedá súčasným požiadavkám. Zatiaľ svetové bankové inštitúcie, jednotlivé štáty i súkromníci ponúkajú kapitál a zakladajú stále širšie siete ekonomických iniciatív v rozvojových krajinách, respektíve prispievajú na ich zakladanie. Radi využívame túto príležitosť, aby sme vyjadrili svoje úprimné ocenenie pre toto dielo, bohaté na plody.

153. Avšak nemôžeme pritom nezdôrazniť, že vedecko-technická a ekonomická spolupráca medzi ekonomicky rozvinutými politickými spoločenstvami a tými, ktoré sú len na začiatku alebo na ceste svojho rozvoja, si vyžaduje omnoho väčší rozsah, než je ten, ktorého sme svedkami. Je žiaduce, aby práve takýto rozsah charakterizoval v budúcich desaťročiach ich spoluprácu.

Považujeme za vhodné uviesť v tejto veci niektoré pripomienky a poznámky.

Vyhnúť sa omylom minulosti

154. Múdrosť chce, aby politické spoločenstvá, ktoré sa nachádzajú v počiatočnom alebo len málo pokročilom štádiu svojho ekonomického rozvoja, brali do úvahy skúsenosti politických spoločenstiev, ktoré sú už ekonomicky rozvinuté.

155. Vyrábať viac a lepšie zodpovedá požiadavke rozumu a je to aj neodmysliteľná nevyhnutnosť. Je však nemenej nevyhnutné a spravodlivé, aby vytvorené bohatstvo bolo rovnomerne rozdelené medzi všetkých členov politického spoločenstva; preto sa treba zamerať na to, aby ekonomický rozvoj napredoval zarovno so sociálnym pokrokom. To predpokladá, že sa bude uskutočňovať, pokiaľ je to len možné, rovnomerne a harmonicky vo všetkých výrobných odvetviach: v odvetví poľnohospodárstva, priemyslu i služieb.

Ohľad na charakteristické črty jednotlivých spoločenstiev

156. Politické spoločenstvá v období ekonomického rozvíjania predstavujú zväčša istú vlastnú rýdzu jedinečnosť či už pre zásoby a špecifické charakteristiky svojho prírodného prostredia, alebo pre svoje často bohaté tradície ľudských hodnôt, alebo napokon pre osobité črty svojho obyvateľstva.

157. Ekonomicky rozvinuté politické spoločenstvá pri poskytovaní svojej pomoci musia uznávať a rešpektovať túto jedinečnosť a premáhať pokušenie, ktoré ich navádza prenášať prostredníctvom tejto pomoci do rozvojových krajín svoj vlastný spôsob života.

Nezištná pomoc

158. Avšak najväčším pokušením, ktoré môže ovládať ekonomicky rozvinuté politické spoločenstvá, je využiť technickú a finančnú spoluprácu na zasahovanie do politickej situácie rozvojových krajín s cieľom získať nadvládu nad nimi.

159. V prípade, že by sa tak stalo, treba otvorene vyhlásiť, že tu ide o novú formu kolonializmu, ktorá nech by bola akokoľvek šikovne zamaskovaná, nestane sa menej regresívnou, než bola tá, spod ktorej sa tieto národy prednedávnom vymanili. To by negatívne ovplyvnilo medzinárodné vzťahy, keďže by to bolo hrozbou a nebezpečenstvom pre svetový mier.