170. Na druhej strane katolícki občania ekonomicky rozvinutých krajín znásobujú svoje iniciatívy, aby napomohli a zúročili pomoc, ktorá sa vynakladá v prospech ekonomicky rozvojových krajín. Za osobitné spomenutie stojí mnohoraká starostlivosť, ktorú v stále väčšej miere poskytujú študentom z krajín Afriky a Ázie, roztrúseným po európskych a amerických univerzitách, ako aj príprava ľudí, ochotných vycestovať do krajín, ktoré sú na začiatku ekonomického rozvoja, aby tu vykonávali svoju technicko-odbornú činnosť.

171. Chceme, aby sa k týmto našim milovaným synom a dcéram, ktorí vo všetkých svetadieloch vyjadrujú večnú životaschopnosť Cirkvi pri napomáhaní pravého pokroku a oživovaní civilizácie, dostali naše otcovsky láskavé slová vďaky a povzbudenia.

Demografický nárast a ekonomický rozvoj

172. V ostatnom čase sa často vynára problém, ktorý sa týka vzťahu medzi demografickým nárastom, ekonomickým rozvojom a použiteľnosťou prostriedkov živobytia tak na svetovej úrovni, ako i v súvislosti s politickými spoločenstvami v etape ekonomického rozvoja.

Nerovnováha medzi obyvateľstvom a prostriedkami obživy

173. V celosvetovom meradle niektorí poznamenávajú, že na základe štatistických výpočtov, ktoré možno považovať za dostatočne spoľahlivé, ľudská rodina dosiahne v priebehu niekoľkých desaťročí značne vysoký vzrast, kým ekonomický rozvoj bude napredovať menej rýchlym tempom. Z toho vyvodzujú, že ak sa včas nepristúpi k pribrzdeniu demografického rastu, v blízkej budúcnosti sa nerovnováha medzi obyvateľstvom a prostriedkami obživy stane veľmi citeľnou.

174. Pokiaľ ide o politické spoločenstvá na ceste ekonomického rozvoja, poznamenáva sa, stále na základe štatistických údajov, že rýchle rozširovanie hygienických opatrení a primeranej zdravotníckej starostlivosti významne znižuje index úmrtnosti, zvlášť detskej; a zároveň sa ukazuje ako nezmenený, respektíve takmer nezmenený, aspoň v priebehu značného časového obdobia, index pôrodnosti, ktorý zvyčajne v týchto krajinách predstavuje vysoké hodnoty. Takže pomer medzi pôrodnosťou a úmrtnosťou sa výrazne zvyšuje, kým výrobná produktivita príslušných ekonomických systémov nerastie úmerne tomu. Je teda nemožné, aby sa v ekonomicky rozvojových politických spoločenstvách zvyšovala životná úroveň; naopak, je nevyhnutné, aby sa znižovala. Takže aby sa zabránilo tomu, že situácia dosiahne podmienky extrémnej núdze, sú takí, čo pokladajú za nevyhnutné pristúpiť k drastickým opatreniam na potlačenie alebo obmedzenie pôrodnosti.

Skutočný rozsah problému

175. Pravdu povediac, v celosvetovom meradle sa nezdá, že by vzťah medzi demografickým nárastom na jednej strane a použiteľnosťou prostriedkov na živobytie na druhej strane mal vytvárať – aspoň dnes a v blízkej budúcnosti – vážne ťažkosti. V každom prípade údaje, ktoré sú k dispozícii, sú príliš neisté a nestále na to, aby bolo možné z nich vyvodzovať spoľahlivé závery.

176. Okrem toho Boh vo svojej dobrote a vo svojej múdrosti vložil do prírody nevyčerpateľné zásoby a dal ľuďom rozum a schopnosť vytvoriť priliehavé nástroje na to, aby sa ich zmocnili a pretvorili ich na uspokojenie svojich potrieb a životných požiadaviek. Takže dôkladné riešenie nemožno hľadať v takých východiskách, ktoré sa protivia Bohom stanovenému mravnému poriadku a zasahujú samotné pramene ľudského života, ale v obnovenom vedecko-technickom úsilí zo strany človeka o prehĺbenie a rozšírenie svojej vlády nad prírodou. Už doteraz dosiahnutý pokrok vied a techniky otvára na tejto ceste nedozerné horizonty.

177. Vieme však, že v určitých oblastiach a v rámci politických spoločenstiev na ceste ekonomického rozvoja sa môžu vyskytnúť a vyskytujú sa skutočne vážne problémy a ťažkosti, zapríčinené nedostatočnou ekonomicko-sociálnou organizáciou, ktorá takto neponúka existenčné prostriedky v takej miere, ako by to vyžadoval nárast obyvateľstva. Tieto ťažkosti sú zapríčinené aj tým, že medzinárodná solidarita nie je dostatočne účinná.

178. Ale aj v takom prípade musíme hneď poznamenať, že tieto problémy nemožno riešiť a tieto ťažkosti nemožno prekonávať metódami a prostriedkami, ktoré nie sú dôstojné človeka a dajú sa vysvetliť len výslovne materialistickým chápaním človeka a jeho života.

179. Skutočné riešenie spočíva jedine v hospodárskom rozvoji a sociálnom pokroku, ktorý by bral ohľad na pravé ľudské hodnoty, individuálne i spoločenské, a podporoval ich. Teda v hospodárskom rozvoji a sociálnom pokroku, ktorý by sa uskutočňoval v mravnom rámci, v súlade s dôstojnosťou človeka a v súlade s tou obrovskou hodnotou, ktorou je život jednotlivých ľudí; a zároveň v spolupráci na svetovej úrovni, ktorá by umožňovala a napomáhala usporiadanú a osožnú výmenu užitočných poznatkov, kapitálov a ľudí.