80. Treba napokon zdôrazniť, že výkon zodpovednosti zo strany pracujúcich vo výrobných organizáciách nielenže zodpovedá oprávneným požiadavkám vpísaným do ľudskej prirodzenosti, ale je aj v súlade s historickým vývojom na ekonomickom, sociálnom a politickom poli.

81. Žiaľ, ako sme už naznačili a ako širšie uvedieme ďalej, nemálo je takých ekonomicko-sociálnych nezrovnalostí, ktoré v našich časoch urážajú spravodlivosť a ľudskosť, a okrem toho hlboké omyly zasahujú činnosť, ciele, štruktúry i fungovanie ekonomického sveta. Je však neodškriepiteľným faktom, že výrobné systémy sa dnes z podnetu vedecko-technického rozvoja modernizujú a stávajú účinnejšími omnoho vyššou rýchlosťou než v minulosti. To vyžaduje od pracujúcich vyššie profesionálne schopnosti a kvalifikáciu.

82. Zároveň a v dôsledku toho sa im dostávajú k dispozícii dokonalejšie prostriedky a viac času na odbornú prípravu či dopĺňanie vedomostí, na ich kultúru, ako i na mravnú a náboženskú formáciu. Ukazuje sa tiež možnosť predĺžiť roky základnej školskej dochádzky a profesionálnej formácie nových generácií.

83. Týmto spôsobom sa vytvára ľudské prostredie, ktoré pomáha robotníckej triede prijať väčšiu zodpovednosť aj v rámci podnikov. A politické spoločenstvá majú stále väčší záujem o to, aby všetci občania sa cítili zodpovednými za uskutočňovanie spoločného dobra vo všetkých oblastiach spolunažívania.

Prítomnosť pracujúcich na všetkých úrovniach

84. V našich časoch sme svedkami rozsiahleho rozvoja asociačného hnutia pracujúcich a jeho všeobecného uznania v právnych poriadkoch rôznych krajín i na medzinárodnej úrovni; jeho špecifickým cieľom je spolupráca predovšetkým prostredníctvom kolektívnej dohody. Nemôžeme však neprízvukovať, že je vhodné, ba nevyhnutné, aby bolo možné počuť a počúvať hlas pracujúcich aj za hranicami jednotlivých výrobných organizmov a na všetkých úrovniach.

85. Dôvod spočíva v tom, že jednotlivé výrobné organizmy, nech sú ich rozmery akokoľvek rozsiahle a ich výkonnosť vysoká a dôležitá, predsa sú životne zabudované do hospodársko-sociálneho kontextu svojich politických spoločenstiev a ním aj podmieňované.

86. Avšak rozhodnutia, ktoré najviac zasahujú do tohto kontextu, nie sú uskutočňované vo vnútri jednotlivých výrobných organizmov; naopak, toto rozhodovanie vykonáva verejná moc a ustanovizne, ktoré pôsobia na celosvetovej, oblastnej alebo národnej úrovni či už hospodárskeho, alebo výrobného rázu. Práve tu sa ukazuje vhodnosť, ba nevyhnutnosť, aby v týchto orgánoch a ustanovizniach okrem poskytovateľov kapitálu, respektíve tých, ktorí zastupujú ich záujmy, boli prítomní aj pracujúci, respektíve tí, ktorí obhajujú ich práva, požiadavky a túžby.

87. S láskou na ne myslíme a otcovsky povzbudzujeme kresťansky orientované profesijné združenia a odborové hnutia, prítomné a pôsobiace vo viacerých svetadieloch, ktoré uprostred mnohých ťažkostí dokázali pracovať a stále pracujú v záujme oprávnených záujmov robotníckej triedy a za jej hmotné i mravné povznesenie tak v rámci jednotlivých politických spoločenstiev, ako i na svetovej úrovni.

88. S uspokojením považujeme za nutné zdôrazniť, že ich dielo treba hodnotiť nielen na základe priamych bezprostredných ľahko konštatovateľných výsledkov, ale taktiež vzhľadom na jeho odraz v celom svete práce, v ktorom rozširuje správne usmerňujúce myšlienky a prináša podnet na obnovu v kresťanskom zmysle.

89. Domnievame sa, že za takéto treba pokladať aj dielo, ktoré v kresťanskom duchu konajú naši milovaní synovia v iných profesijných združeniach a odborových hnutiach, inšpirovaných zásadami spolunažívania a uznávajúcich slobodu svedomia.