Liturgické čítania na dnes
Do dokumentov bol pridaný Kódex kánonického práva.
Do dokumentov bola pridaná Apoštolská exhortácia pápeźa Jána Pavla II. CATECHESI TRADENDAE o katechéze v našej dobe.
Do dokumentov bola pridaná encyklika svätého otca Františka FRATELLI TUTTI o bratstve a sociálnom priateľstve.
V predvečer slávnosti Zoslania Ducha Svätého bol spustený nový, kompletne prepracovaný, Liturgický kalendár.
Offline Liturgický kalendár 2021
Offline Liturgický kalendár na rok 2021 nájdete na odkaze na konci každej stránky lc.kbs.sk, alebo priamo tu.
Nová Android aplikácia Lekcionár
Po čase odmlky a kvôli problému chýbajúcich dát v aplikácii Liturgický Kalendár (so životopismi svätých) vytvoril páter Artur Bilyk CSsR, tentoraz pod hlavičkou Redemptoristov, aplikáciu Lekcionár. Aplikácia zobrazuje html offline verziu stránky lc.kbs.sk dostupnú medzi offline verziami liturgického kalendára.
Offline Liturgický kalendár 2019
Offline Liturgický kalendár na rok 2019 nájdete na odkaze na konci každej stránky lc.kbs.sk, alebo priamo tu.
Offline Liturgický kalendár pre iOS
Liturgický kalendár pre iOS nájdete na tejto stránke.
Dekrét KBS o doplnení partikulárneho kalendára bol zapracovaný do Liturgického kalendára
Do Liturgického kalendára boli zapracované ľubovoľné spomienky platné od 1. júna 2016 podľa dekrétu KBS o doplnení partikulárneho kalendára.
Offline Liturgický kalendár pre Android so životopismi svätých
Je tu ďalšia aplikácia pre OS Android. Naviac obsahuje aj životopisy svätých podľa stránky www.zivotopisysvatych.sk. Aplikáciu nájdete na Google Play kliknutím na tento link.
Offline Liturgický kalendár pre Android
Páter Artur Bilyk CSsR pre nás pripravil offline Liturgický kalendár pre systém Android. Aplikáciu nájdete na stránke Google Play, konkrétne na tejto stránke.
Možnosť výberu prekladu Svätého písma
V spolupráci s Jurajom Vidékym (autor breviar.sk) sme sprístupnili liturgický preklad Svätého písma. Kompletnú informáciu o prekladoch a možnostiach nájdete v tejto správe TK KBS.
Biblia na cestyZamyslenia z Biblie pre Windows phone
Peter Javorský nám ponúka aplikácie Biblia na cesty pre Windows phone. Stiahnúť si ju môžete na nasledujúcich odkazoch:
Ďalšia aplikácia Svätého písma do mobilu
Brat v Kristovi, bohoslovec Alojz Mičieta, nás upozornil na aplikáciu Svätého písma, ktorú je možné nainštalovať do mnohých mobilných zariadení. Aplikáciu nájdete na adrese http://www.youversion.com/mobile. Sú dostupné mnohé preklady http://www.youversion.com/bible – aj slovenský katolícky preklad zo SSV.
Po nainštalovaní a prihlásení sa je možné stiahnuť preklady do telefónu a používať offline (aj viaceré). Alojz aplikáciu používa s Androidom 2.1 a je veľmi spokojný. Dodáva, že má bibliu v slovenčine i angličtine vždy po ruke.
Nová verzia Liturgického kalendára
Bola spustená nová verzia Liturgického kalendára. Liturgický kalendár je teraz generovaný aj pre obdobia, pre ktoré ešte nevyšlo Direktórium. Tieto dni sú označené značkou [?!]. Označené sú aj prikázané sviatky. Ďalej sú rozšírené možnosti navigácie.
Doplnené dokumenty
  • Dokumenty Druhého vatikánskeho koncilu aktualizované podľa vydania SSV, Trnava 2008.
  • Encyklika pápeža Benedikta XVI. Caritas in Veritate z 29. júna 2009.
  • Posynodálna apoštolská exhortácia pápeža Benedikta XVI. Verbum domini z 30. septembra 2010.
Sväté písmo pre OS Android
Richard Královič nám ponúka Bibliu na mobilné zariadenia pre operačný systém Android. Môžete si ju stiahnuť tu (Android market). Aplikácia podporuje aj vyhľadávanie a obsahuje vysvetlivky (poznámky pod čiarou).
Liturgický kalendár na stiahnutie
Je spracovaná verzia Liturgického kalendára na stiahnutie (tzv. off-line verzia). Popis a inštrukcie nájdete tu, alebo je odkaz aj v pagine na každej stránke Liturgického kalendára. Túto verziu je možné použiť aj pre mobilné zariadenia.
Pridané ďalšie encykliky a upravená práca s poznámkami
Na stránku boli pridané ďalšie encykliky. Upravená bola aj práca s poznámkami „pod čiarou“ a vysvetlivkami. Tieto je možné po zobrazení presúvať pomocou mechanizmu „chyť a pusť“ (drag & drop). Ich pozíciu možno obnoviť dvojklikom na index v texte.
Nová verzia Liturgického kalendára
Na adrese lc.kbs.sk môžete používať novú verziu Liturgického kalendára. Texty čítaní sú kompletne prebrané z publikácie Liturgické čítania na každý deň, SSV 2007 – teda už nie sú jednoduchým „výsekom“ z Biblie. Súradnice liturgických čítaní sú podľa Direktória pre daný rok zostaveného Liturgickou komisiou KBS.
Upozorňujem, že z dôvodu novej štruktúry dát končí podpora starej verzie aj na portáli christ-net.sk. Preto budú všetky staré umiestnenia Liturgického kalendára presmerované na novú verziu. V prípade, že máte na svojich stránkach odkazy, prosím, upravte si ich. Naviac nová verzia sa nemusí úplne korektne zobrazovať na prehliadači Internet Explorer, nakoľko firma Microsoft vo svojom prehliadači nie vždy korektne interpretuje všeobecne uznávané medzinárodné štandardy. Z tohoto dôvodu odporúčam používať iné prehliadače – napr. Firefox, Chrome, Opera...
Verím, že Vás nové možnosti zaujmú a pomôžu pri práci s liturgickým kalendárom. Vaše pripomienky a postrehy rád privítam na adrese dokumentykc@gmail.com.
Projekt DKC na Oficiálnych stránkach Katolíckej cirkvi
Projekt Dokumenty Katolíckej cirkvi v prispôsobenom designe už môžete nájsť aj na Oficiálnej stránke katolíckej cirkvi kbs.sk vo forme subdomény dkc.kbs.sk.
Biblia offline
Náš priateľ Peter Michalík nám najnovšie ponúka Bibliu aj na použitie v počítači bez pripojenia na internet. Umožňuje to jeho spracovanie slovenského textu pre program The Word. Peter program charakterizoval takto: „Najlepší program zadarmo na štúdium Svätého písma pre operačný systém Windows. Je kompletne preložený do Slovenčiny, umožňuje porovnávať jednotlivé preklady, pracovať s originálnymi hebrejskými a gréckymi textami, s poznámkami a má výborný vyhľadávací nástroj. Obsahuje aj monitorovanie schránky, ktoré zobrazí príslušné verše, keď sa skopírujú do schránky.“ Program sa dá nainštalovať aj do jedného adresára na USB flash kľúč (voľba pri inštalácii), aby ste si mohli Bibliu nosiť „so sebou“. Ako na to?
  • Program si môžete stiahnuť na adrese www.theword.gr.
  • Po inštalácii sa dá „poslovenčiť“ stiahnutím prekladu z Downloads => Program translation – „Slovak language file“. V novších verziách sa jazyk vyberá priamo z menu File => Language => výber jazyka. Preklad je na staršiu verziu, preto niektoré položky zostanú v angličtine.
  • Slovenský preklad Biblie nájdete v menu pod Downloads => Module Library – „Slovak“. V novších verziách sa pridáva cez menu „Add Titles... => do Search: zadať ‚SSV‘.

Upozornenie: Program The Word priamo nepodporuje deuterokánonické spisy (Tob, Jdt, Múd, Sir, Bar, 1Mach2Mach), ktorých texty sú pridané ako samostatný modul s označením SSVDK (nainštaluje sa spolu s primárnym modulom slovenského katolíckeho prekladu Biblie – SSV). Z tohoto dôvodu sú funkcie pre prácu s týmito spismi obmedzené.

Biblia do mobilu
Peter Michalík pre Vás s použitím aplikácie Go-Bible pripravil verziu Svätého písma do mobilu. Je potrebné, aby Váš mobil podporoval JAVA aplikácie (J2ME MIDP 1.0 a MIDP 2.0) a mal dostatok voľnej pamäte.
Pre prípad, že Váš mobil nemá dostatočnú pamäť pre celú Bibliu ponúkame aj rozdelenú verziu: Upozorňujeme, že udané sú veľkosti súborov na stiahnutie. Pri inštalácii aplikácie do mobilu bude požadovaná väčšia pamäť.
Liturgický kalendár
Liturgický kalendár Vám poskytuje žalm s responzóriovym veršom, čítania a evanjelium pre jednotlivé dni cirkevného roka.
Sú možné výpisy s rôznym rozsahom a podrobnosťami: Pri čítaniach sa nachádza aktívny odkaz „kontext“, pomocou ktorého si môžete zobraziť dané čítanie v kontexte Svätého Písma.
Medzi jednotlivými zobrazeniami sa dá intuitívne prepínať:
Kliknutím na: – deň zobrazíte kompletný denný výpis; – na názov mesiaca mesačný výpis; – znaky “«“ a “»“ slúžia na zobrazenie predchádzajúceho, poprípade nasledujúceho dňa, týždňa či mesiaca; – znak “»“ v tabuľkovom zobrazení mesiaca vypíše požadovaný týždeň. Pomocné ikonky naviac umožňujú prepínať medzi tabuľkovým a riadkovým zobrazením mesiaca.
Ako si môžete dať banner (napr. taký ako vidíte na našej stránke) na Vašu stránku sa dočítate kliknutím sem.
Pripomienky, návrhy, prípadne popis problémov so stránkou posielajte na e-mail dokumentykc@gmail.com.